Oheň – tento živel můžete na Českobudějovicku zakusit ve více podobách. Buď na středověkém jarmarku, kde se objevují kováři se svými výhněmi, a to v Borovanech, anebo na náměstí Přemysla Otakara II., anebo poslední den v dubnu, kdy se tu zapalují „čarodějnické ohně“. A samozřejmě vám nic nebrání v tom, podniknout vodáckou výpravu po Vltavě a zapálit v některém z kempů vlastní oheň. Počítejte však s tím, že přímo v katastru Českých Budějovic to možné pravděpodobně nebude, snad jen v kempu T J. Meteor, nedaleko Trylčova jezu.
Voda – vodního živlu si užijete jak v Českých Budějovicích, tak i v blízkém či vzdálenějším okolí. Můžete se ubytovat v penzionu v Českých Budějovicích a vyzkoušet tamní wellness procedury, můžete si pronajmout loď a splouvat Vltavu nebo Malši a můžete na Sokolském ostrově navštívit plavecký bazén. My bychom vám doporučovali splout alespoň krátký úsek Vltavy z Vyššího Brodu do Českého Krumlova anebo ze Zlaté Koruny do Českých Budějovic, abyste se přesvědčili, že Vltava patří k nejkrásnějším řekám v celé Evropě.
Vzduch – velmi zajímavý je pohled na město a okolí z výšky. Můžete se o tom přesvědčit například při výstupu na vrchol rozhledny na Kleti anebo z Dlouhého vrchu u Rudolfova. Někteří z vás možná neodolají pokušení usednout do letadla a podniknout vyhlídkový let z letiště Hosín, nedaleko Hluboké nad Vltavou.
Země – živel země je v Českých Budějovicích zastoupen v hojné míře. Můžete podnikat pěší i cyklo výlety po okolí v podstatě všemi směry a pokaždé naleznete ve vaší blízkosti něco poutavého a nevšedního. Doporučit bychom vám mohli trasu proti proudu Vltavy ke zřícenině hradu Dívčí Kámen, na hrad Rožmberk nad Vltavou, ke klášterům Zlatá Koruna a Vyšší Brod a pochopitelně i do Českého Krumlova. Bicykly můžete převážet i vlakem a v případě zájmu i autem na nosičích jízdních kol.