Eskalující obchodní konflikt mezi Spojenými státy a mnoha z jeho klíčových spojenců bude dominovat třídennímu kanadskému setkání mezi finančními lídry skupiny sedmi průmyslově nejvyspělejších zemí, který začal již ve čtvrtek, přičemž ministr financí USA Steven Mnuchin je hlavním terčem jejich stížností a lobbingu.
Spojené státy ve čtvrtek uvedly, že se blíží k zavedení 25procentní sazby na dovoz oceli a 10procentní sazby na dovoz hliníku počínaje půlnocí, čímž tak končí měsíce nejistoty ohledně možných výjimek a posílení klidu na finančních trzích. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire požadoval trvalé a úplné osvobození od tarifů a uvedl, že země Evropské unie budou reagovat vlastními opatřeními. "Americké rozhodnutí o celních sazbách je neoprávněné, neospravedlnitelné a bude mít nebezpečné důsledky pro celosvětový růst", uvedl Le Maire v komentářích médiím při cestě na setkání mezi politickými činiteli ze Spojených států, Velké Británie, Německa, Francie, Itálie, Japonska a Kanady v horském středisku Whistler v Britské Kolumbii. Jeho německý protějšek Olaf Scholz řekl, že členské státy EU projeví svou jednotu a svrchovanost rozhodným jednáním. "Naše reakce by měla být jasná, silná a chytrá," řekl Scholz pro agenturu Reuters. "Jsem si jistý, že proběhnou nějaké náročné diskuse," řekl kanadský ministr financí Bill Morneau na tiskové konferenci při shromáždění nejvyšších politických činitelů. "Nemohu vyloučit, že v rámci diskuze nad tématem nedojde na ostrá slova," dodal.
Opatření USA týkající se obchodní politiky, která rovněž zahrnují i potenciální sazby a investiční omezení pro Čínu a vnitrostátní bezpečnostní vyšetřování, které by mohly vést k tarifům na dovoz automobilů, se očekávají jako hlavní bod jednání také příští týden při summitu světových vůdců G7 v Quebecu.